26 januari 2021

Homo’s in Brunei mogen gestenigd worden

6 min read

Gestenigd worden omdat je homo bent en zweepslagen krijgen bij het plegen van abortus. Het zijn de islamitische regels die vanaf vandaag in Brunei gaan gelden. Het land voert per direct de sharia in. De sultan, een goede bekende van prinses Beatrix, koning Willem-Alexander en koningin Máxima, kondigde de nieuwe wetgeving vorige week aan en negeert vooralsnog de internationale kritiek.

 

Sultan Hassanal Bolkiah wil met invoering van de sharia dat de islamitische regels strenger worden nageleefd. Door invoering van de nieuwe wetten lopen mensen die een misdrijf begaan, zoals verkrachting, overspel, diefstal of het beledigen van de profeet Mohammed, het risico om ter dood te worden veroordeeld. Lichtere vergrijpen, zoals het prediken van een ander geloof dan de islam, kunnen leiden tot amputatie van een hand of voet.

 

Sultan Hassanal Bolkiah wil met invoering van de sharia dat de islamitische regels strenger worden nageleefd. Door invoering van de nieuwe wetten lopen mensen die een misdrijf begaan, zoals verkrachting, overspel, diefstal of het beledigen van de profeet Mohammed, het risico om ter dood te worden veroordeeld. Lichtere vergrijpen, zoals het prediken van een ander geloof dan de islam, kunnen leiden tot amputatie van een hand of voet.

Eerlijk en gelukkig land

„Deze wetten zullen ervoor zorgen dat Brunei een eerlijk en gelukkig land is”, zei de sultan, die sinds 1967 met ijzeren hand regeert. „Wie ons land bezoekt, zal een bijzonder aangename ervaring hebben en genieten van een harmonieuze omgeving.”

De sultan is al jaren bezig om de shariawetten door te voeren. In Brunei is twee derde van de inwoners moslim. Het Aziatische land heeft enorme oliebronnen en door de olie-export is de sultan een van de rijkste mensen ter wereld.

Boycot van hotels

De invoering van de sharia zorgt voor veel internationale verontwaardiging. Mensenrechtenorganisaties veroordelen de wetten en noemen ze ’barbaars tot op het bot’. Diverse Hollywoodsterren, waaronder George Clooney en Ellen DeGeneres, roepen op om de luxe hotels van de sultan, gelegen in Los Angeles, te boycotten.

Ook Stef Blok, de minister van Buitenlandse Zaken, liet weten dat hij zeer bezorgd is over de situatie in Brunei. „De nieuwe wetten zijn een schending van de internationale mensenrechten”, liet hij in een reactie weten. Blok sluit zich aan bij de oproep van de Verenigde Naties. Zij roepen de sultan met klem op om de nieuwe wetgeving direct in te trekken.

Koninklijk bezoek

In 2013 bracht koningin Beatrix, in gezelschap van Willem-Alexander en Máxima, een staatsbezoek aan het streng islamitische land. Brunei heeft een Nederlandse gemeenschap. Het zijn voornamelijk expats, werkzaam voor Nederlandse bedrijven, waaronder Shell. Het bedrijf speelt al tientallen jaren een grote rol in het land. Het bezoek in 2013 was enigszins beladen, omdat een aantal weken eerder een Nederlands meisje verdronk bij de nieuwjaarsduik in Brunei. Bij het dankwoord kon Beatrix haar tranen moeilijk bedwingen.

Discriminatie al langer een probleem

Mensen uit de LHBT-gemeenschap worden in Brunei al langer geconfronteerd met discriminatie. Het land kende al een zogenaamde shariarechtbank, waar familiezaken volgens de islamitische regels werden behandeld. Homoseksuelen riskeerden tot vandaag tien jaar gevangenisstraf voor seksuele relaties. Dieven liepen het risico op amputatie van een hand of voet.

Brunei lijkt zich vooralsnog weinig aan te trekken van de internationale kritiek. „Geloof me als ik zeg dat de sharia iedereen, ook toeristen, op de juiste wijze beschermt”, zei de moefti, de belangrijkste religieuze overheidsambtenaar van het land, in een reactie op de ophef.

Geef een reactie